دو پسر خانواده چشمه‌نور به همت خیرین تحت عمل جراحی لاغری قرار گرفتند

تحقق رویای لاغری

- زهرا خواجویی‌نژاد

پس از سال‌ها آرزوی‌شان برآورده شد؛ «آرزوی لاغری». آرزویی که سال‌ها خوابش را دیده‌ بودند، و حالا دیگر تا رسیدن به آن راه زیادی نداشتند. سخت است از کودکی «چاقی مفرط» گریبانگیرت باشد و همه زندگیت را تحت‌الشعاع قرار دهد، سخت است در کودکی نگاه سنگین مردم را تحمل کنی و خانه‌نشین شوی، سخت است به خاطر چاقی روی همه‌ی آرزوهایت خط بطلان بکشی...

- بازتاب گزارش پاسارگاد

23 مرداد امسال پاسارگاد با چاپ گزارشی تحت عنوان «چاقی بلای جان خانواده چشمه‌نور» به شرح حال خانواده‌ای پرداخت که 4 فرزندشان به بیماری چاقی مفرط مبتلا بودند. در گزارش پاسارگاد آمده بود؛« بچه‌ها وقتی دنیا آمدند وزن نرمالی حدود 3 کیلو و نیم داشتند همه چیز تا حدود چهار پنج ماهگی عادی است اما یک‌دفعه از ماه شش به بعد وزن می‌گرفتند و در 9 ماهگی  به حدود 13 کیلو می‌رسیدند و در نهایت تا جایی وزن می‌گرفتند که پدر و مادر توان بلند کردن آن‌ها را در کودکی نداشتند. یوسف 18 سال سن و 140 کیلو وزن دارد، عبدالرحمان 12 ساله و 90 کیلو، عاطفه 7 ساله و 70 کیلو وزن دارد و هانیه تازه پا در 5 سالگی گذاشته است و 40 کیلوست.»

چاپ این گزارش پاسارگاد بازتاب‌های فراوانی در بین مردم و شبکه‌های مجازی داشت و حجم زیادی از کمک‌های مردمی روانه خانواده چشمه‌نور شد؛ کمک‌های نقدی و غیر نقدی. کمک‌هایی که به دفتر پاسارگاد ارسال شد شامل: حدود یک میلیون تومان پول نقد بعلاوه چندین سبد غذایی، تامین وسایل مورد نیاز، پرداخت اقساط خانه و... خیلی موارد دیگر که افراد مستقیم به این خانواده کمک کردند. حتی دکتر محمد رجایی خود شخصا به پاسارگاد پیام داد و گفت حاضر است بچه‌ها را عمل کند. زنجیره مهربانی سیرجانی‌ها باعث شد هزینه بیمارستان فراهم و عمل جراحی صبح شنبه این هفته  انجام شود. از بین 4 فرزند خانواده چشمه‌نور، یوسف و عبدالرحمان زیر تیغ جراحی رفتند و عاطفه و هانیه به دلیل نبود خیر و سن پایین، از عمل جراحی بازماندند. 

- خیلی خوشحالم که می‌خواهم لاغر شوم

صبح یکشنبه برای دیدن یوسف و عبدالرحمان به بیمارستان غرضی می‌روم،  به همراه رییس بیمارستان به بخش جراحی مردان جایی که پسران خانواده چشمه‌نور بستری هستند می‌رویم، عبدالرحمان از روی تخت پایین آمده و روی صندلی نشسته و حالش مساعد است اما یوسف حتی توان حرف زدن هم ندارد و به گفته پرستار به دلیل وزن بالا عملش نسبت به عبدالرحمان دشوارتر بوده است. عبدالرحمان خوشحال است و می‌گوید؛«عمل سختی بود خیلی دیشب درد داشتم اما خوشحالم که می‌خواهم لاغر شوم» اما یوسف هیچ نمی‌گوید انگار که حوصله حرف‌زدن ندارد. صورتش خیس است و درد دارد. او علاوه بر چاقی‌اش به دلیل وزن بالایش زانوها و پاهایش کج شده و در راه رفتن مشکل دارد. همین مشکل باعث شده بود اصلا کسی او را سر کار نبرد و صاحبان کار بگویند او نمی‌تواند کار کند، خانه‌نشینی و کم‌تحرکی اعتماد به نفس یوسف را گرفته و او اصلا حرف نمی‌زند؛«او تنها یک آرزو دارد که لاغر شود و دیگر سربار خانواده‌اش نباشد.» حالا او دارد به آرزویش می‌رسد و این رضایت را می‌توان از چهره‌اش تشخیص داد.

- ما خیران را نمی‌شناسیم

آقای چشمه‌نور پدر یوسف و عبدالرحمان که این سال‌ها به دلیل مشکلات فرزندانش بسیار سختی کشیده است بسیار خوشحال است و می‌گوید؛« پس از سال‌ها امروز واقعا خوشحالم، سخت است برای پدر که بچه‌هایش سلامت نباشند» او گفت:«ما در جریان کامل هزینه‌های عمل نیستیم و فقط می‌دانم هزینه عمل یوسف را شرکت جهاد نصر گردن گرفته است، و هزینه عمل عبدالرحمان هم یک خیری از رفسنجان متقبل شده است، که ایشان را نه دیدیم و نه می‌شناسیم. این خیرین هزینه بیمارستان را دادند و خود دکتر رجایی هم دستمزد عمل را نگرفت و حتی خیلی از هزینه‌های جانبی را هم متقبل شده و هرکجا می‌ماندیم به دکتر زنگ می‌زدیم و مشکلمان را حل می‌کرد. این عمل جراحی هیچی دست‌مان را نگرفت. حتی کلیه آزمایشات با پیگیری دکتر رایگان انجام شد». او با اشاره به عمل سخت بچه‌ها گفت:«شنبه صبح بچه‌ها را عمل کردند و زمانی از اتاق عمل بیرون آمدند درد زیادی داشتند». اوکه یکی دیگر از آرزوهایش لاغری دخترهایش است، گفت:« متاسفانه به دلیل پیدا نشدن خیر و سن پایین‌شان نتوانستیم دخترها را هم عمل کنیم و باید ببینیم در آینده می‌شود برای آن‌ها کاری انجام داد.» پدر حالا دیگر خوشحال است و می‌گوید؛ «دکتر گفت بعد از چندماه که وزن‌شان پایین آمد، پاهای‌شان که مشکل دارد را هم عمل می‌کنیم و پلاتین می‌گذارند» او گفت:« دکتر گفت با انجام این عمل وزن‌شان خیلی پایین می‌آید و هرکه تا به حال این عمل را انجام داده است وزن‌شان کم شده است» به گفته او؛« بچه‌ها امروز صبح خیلی گرسنه‌شان بود و مدام غذا می‌خواستند اما دکتر گفته تا 10 روز فقط مایعات بخورند بعد از ده روز دوباره بچه‌ها را برای آزمایش ببریم و بعد با دستور دکتر غذا بخورند. الان یکسره گرسنه‌شان می‌شود.» وی ادامه داد: عبدالرحمان که امروز مرخص می‌شود، دکتر گفت یوسف هم فردا مرخص خواهد شد. او با اشاره به عمل جراحی‌شان، گفت: «البته دکتر خیلی باز نکرده است و فقط چندتا بخیه سمت راست و چند بخیه هم سمت چپ خورده است».

او با تشکر از نشریه پاسارگاد گفت: این کار بزرگ اول از پاسارگاد شروع شد واگر خیری هم پیدا شده به واسطه شما بوده، و همه مردم کمک کردند که خیلی از آن‌ها را نمی‌شناسیم. او همچنین با تشکر از مردم سیرجان اذعان داشت:«از همه مردمی که به ما کمک کردند و شناخته نشدند تشکر می‌کنم. خدا خیرشان بدهد. بار سنگینی از روی دوش خانواده ما برداشتند.» 

- به زودی بچه‌ها به وزن طبیعی برمی‌گردند

دکتر محمد رجایی متخصص جراحی عمومی و لاپاراسکوپی گفت: «برای بچه‌های خانواده چشمه‌نور از دو روش جراحی؛ اسلیو معده و بای‌پس معده استفاده کردیم که در روش اسلیو معده 80 درصد از حجم معده که شامل بخشی از معده که مسئول اشتهای فرد است برداشته شده و ضمن كاهش حجم، اشتهای فرد نيزکاهش يافته و در طول مدت یکسال فرد به وزن طبیعی می‌رسد. در روش بای‌پس معده حجم معده کوچک شده و حدود یک و نیم تا دو متر از روده میانبر زده می‌شود و غذا وارد آن قسمت نشده و با کاهش جذب، فرد لاغر می‌شود.» او ادامه داد؛« عبدالرحمان به دلیل سن کمتر تحت عمل اسلیو معده وبراي یوسف از روش بای‌پس معده استفاده شد. عبدالرحمان را دیروز مرخص کردیم و یوسف هم امروز مرخص می‌شود.» دکتر رجایی با اشاره به وزن و قد بچه‌ها اذعان داشت؛« یوسف 18 ساله 155 کیلو وزن با 170 قد و عبدالرحمان 12 ساله 105 کیلو وزن و 155 قدش بود. عمل عبدالرحمان 50 دقیقه و عمل یوسف یک ساعت و نیم طول کشید.» به گفته‌ی دکتر رجایی هر دوی این عمل درصورتی که انتخاب بیمار و تکنیک جراحی به درستی انجام شده باشد وزن مطلوب دائم را درپی خواهد داشت. هر دوی این عمل به طریقه لاپاراسکوپی یا جراحی بسته با تجهیزات پیشرفته و مهارت بالا انجام می‌شود؛« طول مدت بستری بیماران 24 ساعت بعد از عمل خواهد بود و از 6 ساعت بعد از عمل بیمار قادر به راه‌رفتن است. این عمل از سن 12-15 سالگی قابل انجام شد تا سن 70 سالگی» او در مورد هزینه عمل گفت:«هزینه‌ي ابزار جراحی توسط خیرین پرداخت شد». وی افزود:«بچه‌ها بعد از اینکه به وزن طبیعی رسیدند با توجه به  عوارض چاقي روي زانوها  است می‌توانند تحت عمل جراحي ارتوپدي و إصلاح مشكلات اندام  واقع شوند» از نظر او این روش جراحی استاندارد‌ترین وعلمی‌ترین روش جراحی مقابله با چاقی مفرط است؛«بچه‌ها تا 10 روز اول فقط باید مایعات صاف‌شده بخورند بعد از آن تا روز بیستم رژیم نرم بگیرند و از اواخر ماه اول رژیم معمولی بگیرند. در 6 ماه اول باید تحت نظر پزشک باشند و هرماه سر بزنند و بعد از آن هر سه ماه مراجعه کنند و بعد از سال اول دیگر نیاز به مراجعه نیست و فرد به وزن طبیعی برمی‌گردد.» این متخصص جراحی با تاکید بر اینکه این صد و پنجاه‌مین عمل جراحی‌اش در سیرجان بوده است،گفت:« تا كنون ١٤٩ مورد جراحي چاقي  با موفقيت انجام شده و بيماران پاسخ بسيار مناسب و قابل انتظاري دريافت نموده اند، اولین عمل فرد 171 کیلوگرمی بود که الان به 92 کیلو رسیده است و یک فرد دیگری هم از بندرعباس مراجعه کرد و او هم 220 کیلو وزنش بود  و الان طی این چندماه به 154 کیلو رسیده است.»  او همچنین گفت؛« اين هزارمين جراحي لاپاروسكپي در بيمارستان غرضي بود كه توسط اينجانب با موفقيت انجام شد.» 

وی افزود: «جراحي لاپاروسكپي روشي پيشرفته و نوين و با تهاجم كم هست كه براي بيماريهاي كيسه صفرا فتق هاي شكمي و كشاله ي ران ، كيست هاي تخمدان و برداشتن رحم ، برداشتن طحال و سرطان‌هاي معده و روده و ...انجام ميشود»

وقتی می‌خواهیم از بچه‌ها و والدین‌شان عکس بگیریم تو دوربین لبخند می‌زنند. لبخند رضایتی که سال‌ها طعم آن را نچشیده بودند. پدر یوسف و عبدالرحمان زمان خدافظی می‌گوید چندماه دیگر بیایید و نتیجه امروز را ببینید و بعد می‌گوید خدا همه‌ی کسانی که به ما کمک کردند را خیر دهد.