سه شنبه, 29 مهر 1399

هفته‌نامه شماره ۶۲۵ | ۲۸ مهر ۱۳۹۹

 

 

لزوم پاکسازی معابر شهری در ایام نوروز

- پاسارگاد

 معاونت خدمات شهری شهرداری سیرجان با بیان این که عملیات تسطیح، نخاله‌برداری، جمع‌آوری کفی‌های رها شده و لاستیک‌ها در دو ورودی شهر (بلوار شاهد و بلوار امام رضا(ع)) که در ایام نوروز محل تردد بسیاری از هموطنان خواهد بود، در حال پیگیری و انجام است، گفت: در راستای نظافت معابر و پاکیزگی محیط شهری و جلب رضایت شهروندان نسبت به رفت و روب معابر سطح شهر، هم اکنون در حال عقد قرارداد با شرکت پیمانکار هستیم.

- زباله‌های عفونی جمع‌آوری می‌شوند

حسین افشار با اشاره به جمع‌آوری زباله‌های عفونی گفت: طی نشستی که با دکتر ابنا رییس بیمارستان غرضی برگزار شد، اقدامات لازم در خصوص استریلیزه و بی‌اثرسازی زباله‌های عفونی از طریق دستگاه اتوکلاو و جمع‌آوری آنها انجام شده است.

- زمین سایت جدید زباله خریداری شده است

معاونت خدمات شهری شهرداری سیرجان در خصوص وضعیت سایت زباله با بیان اینکه تفکیک زباله کار بسیار با اهمیتی بوده و زباله جزو سرمایه‌های مهم کشور است بیان کرد: زمین سایت جدید زباله به مساحت 550هکتار در کیلومتر 20 جاده بندرعباس خریداری شده و پس از عقد قرارداد با پیمانکار، نسبت به ساماندهی و تفکیک زباله در مقصد اقدام خواهد شد.

- جمع‌آوری نخاله‌های ساختمانی باید توسط مالک ساختمان انجام شود

حسین افشار همچنین به لایروبی مسیر آبگرفتگی برخی معابر سطح شهر اشاره کرد و یادآور شد: در پی آبگرفتگی معابر ناشی از بارش شدید باران در روزهای اخیر، معاونت خدمات شهری شهرداری سیرجان در آماده‌باش کامل قرار داشت و به منظور رفع مشکل شهروندان، فعالیت‌های گسترده‌ای در این رابطه انجام شد.

وی در رابطه با وضعیت نخاله‌های ساختمانی رها شده توسط برخی شهروندان، مشارکت مردم در پاکسازی معابر را مهم برشمرد و اظهار داشت: رهاسازی نخاله‌های ساختمانی باید توسط مالک ساختمان انجام شود و در غیر این صورت، پس از ارایه اخطاریه به مالک، در صورت عدم جمع‌آوری، معاونت خدمات شهری نسبت به جمع‌آوری نخاله‌های ساختمانی رها شده در سطح شهر اقدام خواهد کرد و جریمه آن در پرونده ساختمانی وی درج می‌شود.

 

واگذاری رسمی زمین سایت زباله به شهرداری 

- پاسارگاد

طی آیینی در دفتر شهردار سیرجان، زمین سایت زباله به طور رسمی به شهرداری سیرجان واگذار شد.

صبح دیروز (یکشنبه) رییس و معاون اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سیرجان با حضور در دفتر شهردار سیرجان، با وی دیدار و موضوع سایت زباله را مورد بحث و بررسی قرار دادند و زمین مورد نیاز سایت زباله رسما به متولیان حوزه پسماند واگذار کردند.

به گزارش واحد خبر ارتباطات شهرداری سیرجان، معاون اجرایی سازمان مدیریت پسماند ضمن تقدیر از همکاری‌های اداره منابع طبیعی با سازمان مدیریت پسماند در خصوص واگذاری زمین گفت: پس از 2سال پیگیری‌ و با اخذ استعلام از ادارات شهرستان و استان، زمینی به مساحت 558 هکتار به سایت زباله اختصاص یافت.

علی رضایی ادامه داد: این زمین در کیلومتر 20جاده سیرجان- بندرعباس واقع شده است.

وی با اشاره به اهمیت مدیریت پسماند در راستای جلوگیری از آسیب‌های بهداشتی و زیست محیطی ناشی از پراکنده شدن زباله‌ها گفت: در فاز اول بازیافت و پردازش و در فاز دوم مراحل کمپوست انجام خواهد شد.

معاون اجرایی سازمان مدیریت پسماند شهرداری سیرجان از همه نهادها و ادارات شهرستان خواست نسبت به فرهنگ‌سازی در مورد تفکیک زباله از مبدا اهتمام جدی داشته باشند. 

علی رضایی با انتقاد از رهاسازی زباله‌ها در معابر و مسیرهای برون‌شهری سیرجان گفت: پسماند بخشی از زندگی انسان‌هاست و جمع‌آوری و دفن صحیح زباله باید برای همه قشرهای جامعه دارای اهمیت ویژه‌ای باشد و هر شهروند مسئول زباله‌های خود باشد تا آسیب‌های بهداشتی و زیست محیطی ایجاد نشود.