مسئولان قوه قضاییه و مجلس به افزایش آسیبب‌های اجتماعی واکنش نشان دادند 

کم توجهی مدیران عامل افزایش آسیب‌های اجتماعی

- پاسارگاد: آسیب‌های اجتماعی به جایی رسیده که صدای مسئولان قضایی و مجلس را هم درآورده است. معاون قوه قضاییه در آخرین اظهار نظر خود اعلام کرده آسیب‌های اجتماعی در 20 سال اخیر کشور را فراگرفته است. محمد باقر الفت گفت: تنها دو یا سه سال است به موضوع آسیب‌های اجتماعی به صورت جدی پرداخته شده است.

وی در سومین جشنواره تقدیر از آثار راه یافته به سی و ششمین جشنواره فیلم فجر افزود: 20 سال است به موضوعات آسیب‌های اجتماعی کم‌توجهی شده است. علاوه بر کم‌توجهی‌ها؛ برخی از موضوع‌ها مانند تغییرات سیاسی، اجتماعی، جنگ تحمیلی و تحریم‌ها سبب افزایش آسیب‌های اجتماعی به 50 نوع شده است.

الفت با بیان این که تا دو سه سال گذشته اصلا امکان صحبت درباره آسیب‌های اجتماعی در کشور وجود نداشت، افزود: کم توجهی مدیران، میزان آسیب‌های اجتماعی را به این حد رسانده است.

وی با اشاره به این که بحران هویت، بیکاری و فرسایش اجتماعی، سبب آسیب اجتماعی می‌شود، اضافه کرد: ایراد گرفتن‌های غیرتخصصی، سبب کاهش سرمایه اجتماعی کشور شده است.

وی با اشاره به انتقاد رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه کار بر روی آسیب‌های اجتماعی با بیست سال تاخیر آغاز شده است، گفت: متاسفانه در این سال‌ها در برابر آسیب‌ها تقویب نشدیم. وی اضافه کرد: تا دو سه سال گذشته به راحتی نمی‌توانستیم درباره آسیب‌ها حرف بزنیم اما با ورود رهبری، باعث شده دور هم جمع شویم و به فکر راه چاره باشیم. 

الفت تصریح کرد: آسیب‌ها متوجه یک جامعه ۸۰ میلیون نفری شده است و باید به این ۸۰ میلیون بگوییم که آسیب‌دیده شده‌اند. ما فکر می‌کنیم خودمان دچار آسیب نشدیم و این موضوعات فقط متوجه دیگران است اما واقعیت این نیست و آسیب وقتی بیاید، همه را آلوده می‌کند. 

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه گفت: امروز صحبت از خشونت می‌کنیم و سازمان‌های بین‌المللی مردم ما را خشن معرفی می‌کنند و می‌گویند تاب‌آوری پایین است. این اعتقاد سازمان‌های بین‌المللی است و اگر خودمان هم افکارسنجی می‌کنیم به همین نتیجه‌ها می‌رسیم و خیلی اختلاف ندارد. 

الفت گفت: آسیب‌های اجتماعی وجود دارد و تا حدودی هم به اطلاع مردم رسانده‌ایم و می‌دانند آسیب با آنها چه می‌کند. بنابراین امروز کسی هم آسیب دیده باشد، نگران می‌شود و برنامه کنترل و کاهش آسیب را می‌پذیرد و سعی می‌کند به آن عمل کند. 

وی ادامه داد: عرصه هنر یک روشی برای تبلیغ کنترل آسیب‌ها و اطلاع‌رسانی به مردم است. الفت افزود: تاثیری که ابزار هنر می‌گذارد بسیار عمیق‌تر از صدها بار سخنرانی است و امروز همگان به این رسیده‌اند که باید از ابزار هنر برای تبلیغ برنامه‌ها استفاده کنیم.

در همین رابطه معاون اجرایی مجلس هم آمارهای تکان‌دهنده‌ای آسیب‌های اجتماعی در ایران ارایه کرد. علی افراشته گفت: علی افراشته گفت: هم‌اکنون دو میلیون و ۸۰۰ هزار معتاد به موادمخدر و ۵ میلیون معتاد به مصرف مشروبات الکلی در کشور وجود دارد.

به گزارش انتخاب؛ وی گفت: بحث آسیب‌های اجتماعی دامنه‌ای وسیع و گسترده دارد و باید در این زمینه توجه جدی و همه‌جانبه داشته باشند. وضعیت آسیب‌های اجتماعی کشور به مرز بحرانی رسیده و تا حدودی امنیت اجتماعی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

افراشته گفت: در مجلس شورای اسلامی حتی در حوزه قانون‌گذاری هم به آسیب‌های اجتماعی توجه جدی نشده است و علت هم این است که شاید فهم درستی از این مسئله در کشور وجود ندارد. معاون اجرایی مجلس شورای اسلامی در ادامه به برخی آسیب‌های اجتماعی در کشور اشاره کرد و افزود: هم اکنون دو میلیون و 800 هزار معتاد به موادمخدر، 5 میلیون معتاد به مصرف مشروبات الکلی، 200 هزار سقط جنین، 35 هزار مبتلا به ایدز، سه میلیون زن بی‌سرپرست، 700 هزار زن رها شده، چهار هزار و 500 خودکشی و سه هزار مورد فرار از خانه وجود دارد.