ما دهه شصتی‌ها

- زهرا خواجویی‌نژاد

خداییش دیواری کوتاه‌تر از دیوار ما دهه شصتی‌ها وجود ندارد. از همان روز اولی که در دهه 60 هجری پامون به دنیا باز شد، همه مشکلات گفتن بگیر که اومدیم. داشتیم دهه‌مون فراموش می‌کردیم که با جمله جناب جهانگیری «متولدین دهه 60 در هر مقطعی وارد شدند با مشکل مواجه شدیم. از زمان ورود به دبستان تا دبیرستان و دانشگاه و الان هم بحث اشتغال و در آینده موضوع سالمندی آنها باید مورد توجه جدی قرار گیرد.» دوباره زخم‌مون تازه شد. جوری داره پیش میره که آدم دلش نمی‌‌خواد اگه کسی پرسید متولد چه دهه‌ای هستی بگه دهه شصت. حالا بگذریم که دهه شصتی‌ها بنده خداها هیچ تقصیری ندارن و خودشون نخواستن تو این دهه به دنیا بیان که اگه دست خودمون بود می‌گفتیم دهه هفتاد یا شاید هشتاد. اصلا چه کسی دوست داره  تو بحبوحه جنگ تحمیلی به دنیا بیاد؟ اصلا کی دوست داره تو اوج شلوغی به دنیا بیاد؟ تو زمانی که مدرسه کم بود، اینقدر که گاهی مجبور بودیم شیفت عصر به مدرسه بریم، تازه وقتی هم می‌رفتیم سه چهار نفره پشت یک میز می‌نشستیم؟ کی‌دوست داره تو زمانی به دنیا بیاد که تمام سرگرمی بچه‌ها تیله‌بازی، توپ‌بازی، گرگم به هوا، قایم موشک‌بازی بود و نه خبری از موبایل بود و نه تبلت و نه بازی‌های کامپیوتری؟ اصلا کی دوست داره تو دهه‌ای دنیا بیاد که دهه توی صف ایستادن بود، از صف نفت گرفته تا صف نون و بعد هم صف کنکور؟ شاید الان خنده‌دار به نظر برسه اما برای پست کردن پاکت قهوه‌ای کنکور حدود سه ساعت توی صف بودیم.

اصلا کی دوست داره تو دهه‌ای به دنیا بیاد که نه خبری از ماهواره و گوشی‌های هوشمند بود و نه ال‌‌ای‌دی و نه توییتر و نه تلگرام و نه اینستاگرام و تمام دلخوشی بزرگ‌ و کوچک نشستن دور تلوزیون سیاه و سفید و نگاه کردن فیلم کمال‌الملک، اوشین، مسابقه هفته و گل پامچال و... بود؟

بگذریم هرچند که جناب جهانگیری حرف‌‌اش را تصحیح کرد و گفت سخنانش تقطیع شده و منظورش را اشتباه منتقل کرده‌اند، اما هرچه که بود یک بار دیگه داغ دل دهه شصتی‌ها تازه شد. به قول دوست روزنامه‌نگارمون مصطفی انتظاری که توییت کرده بود: «توصیه می‌کنم مسئولان محترم پیش از هر سخنرانی آرام‌بخش مصرف کنند، تا با کلام‌شان یک بار دهه شصتی‌ها و یک بار منتقدان دولت را نرنجانند و لقب کم‌عقل به دیگران ندهند بخش بزرگی از مشکلات ما از همین زبان تند است که بی‌خود و بی‌جهت در کشور دعوا راه می‌اندازند».